Čo patrí k vybaveniu domácej dielne?

Náradie do dielne

Nie každý z nás chce byť domácim majstrom, avšak čas od času je treba niečo opraviť, priskrutkovať, zatĺcť a podobne. Z toho dôvodu je praktické mať po ruke potrebné náradie. To najpotrebnejšie náradie do dielne môžete nájsť už v hotovej sade a len si ju odnesiete z hobby marketu či iného špecializovaného obchodu. V inom prípade sa môžete spoľahnúť na svoju intuíciu a podľa toho, čo potrebujete viac alebo menej, dáte do kopy vlastný set náradia do dielne. Domáce opravy nie sú dnes zďaleka len výsadou mužov. Zavesiť obraz či poličku zvládne pohodovo takmer každá žena. Opravy ale môžu byť oveľa rôznorodejšie. Z toho dôvodu je nutné vybaviť sa i ďalším náradím do dielne než len kladivom či skrutkovačom. Že nemáte dielňu? Nevadí.  V prvom rade je nutná schránka na náradie, ktorú uložíme do komory alebo na iné podobné miesto, kde k nej budeme mať ľahký prístup. Škatuľu od topánok či igelitovú tašku považujme iba za dočasné a provizórne riešenie. Schránka náradia do dielne by mala byť pevná a odolná a náradie by v nej malo byť prehľadne uložené. Súčasne by sa do nej mali vojsť klince, skrutky, náhradný list do pílky, výmenné vrtáky a podobne.

Náradie do dielne je potrebné. Nielenže nemusíte kvôli každej maličkosti volať suseda, ale budete tiež pripravení kedykoľvek si pomôcť sám. Veď len na výmenu batérií v detských hračkách budete určite potrebovať malý krížový skrutkovač, pretože kvôli bezpečnosti detí je skrinka napájania bezpečne uzavretá v tele hračky. Otravovať kvôli tomu suseda? Rýchlo vás to prejde.
 

Potrebujete kvalitné náradie? Vyberte si niektorú z predajní stavebného náradia či náradia do dielne v katalógu firiem na portáli slovenského stavebníctva. Okrem informácií a kontaktov na stavebné firmy či predajne, môžete cez formulár na stránke zadať stavebné dopyty vybratým firmám.
 

Pozrime sa teda, čo všetko by malo obsahovať vaše náradie do dielne.

Pravdepodobne najpoužívanejším náradím do dielne je skrutkovač. S jedným si ale nevystačíte. Potrebujete plochý, krížový a to ešte každý o rôznych veľkostiach. Výhodné je kúpiť si sadu bitov s priloženým nastaviteľným skrutkovačom pre vykrúcanie aj zakrúcanie skrutiek.  

Rozhodne sa hodí aj vŕtačka, pre zručnejších aj príklepová vŕtačka s rôznymi vrtákmi do dreva alebo kovu. Niektoré sady obsahujú ako vŕtačky, tak skrutkovače s výmennými hlavami, kedy väčšinu príslušenstva môžete kombinovať. V základných komponentoch náradia do dielne nesmie chýbať meter. Ten by sme mali mať drevený skladací i kovový zvinovací. Kovový preto, že je odolnejší než plastový.

Dôležitou súčasťou náradia do dielne je aj kladivko - či už ťažšie, kovové, ako ho všetci poznáte, alebo modernejšie gumené. To nepoškodí stenu ani drevo a využitie tak rozhodne nájde napríklad pri pokladaní podlahy. Kovové kladivá sú potrebné dve - jedno malé na zatĺkanie bežných klinčekov, a druhé väčšie a ťažšie. Univerzálne kliešte sú notoricky známe už u detí. Pamätajte, že bez kombinačiek sa jednoducho nezaobídete. Zaobstarať môžete tuhšie (povedané štipačky, ktoré majú čeľuste uspôsobené pre silný stisk a držanie), väčšie i menšie. Čo sa týka náradia do dielne, nemal by v ňom chýbať ani ostrý nôž alebo rezací nožík s vysúvacou čepeľou (hodí sa napr. pre rezanie kobercov alebo linolea). Pri úprave stien určite oceníte špachtle na nanášanie sadry alebo tmelu, ďalej sa hodí francúzsky kľúč, dláto, kľúče pre povoľovanie alebo uťahovanie matiek (rovnako sa dá zakúpiť celá sada väčších aj menších).

Ak si myslíte, že kľúče potrebovať nebudete, odporúčame mať v náradí do dielne aspoň tieto tieto veľkosti: 10-11, 13-17, 22-24.  Súčasťou základnej výbavy náradia do dielne by mala byť tiež pílka, vodováha, uholník. Rozkladacie schodíky sa síce nedefinujú, ako náradie do dielne, pretože sa viac používajú priamo v byte, no o ich využití niet pochýb.

V sadách náradia do dielne, ktoré sa dajú zakúpiť už skompletizované, môžu niektoré náradia chýbať alebo naopak ho tam môže byť veľa zbytočného. Ak si základnú zostavu poskladáte sami, aspoň budete vedieť, čo očakávať. Navyše sami viete najlepšie, čo doma využijete a čo nie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o ručnom elektrickom náradí, prečítajte si článok Rezanie dlažby

Foto: idealforum.ru

(i.n.)