Sprievodca výberom pracovných rukavíc

Pracovné rukavice sú dôležitou pomôckou pri práci, starajú sa o ochranu časti tela, ktorá je na zranenia najviac náchylná – o naše ruky. Nezáleží na tom, či pracujete v stavebníctve, strojárstve či v potravinárskom priemysle, ochrana a bezpečnosť pri práci je rovnako dôležitá v každom povolaní.
 

Pri výbere pracovných rukavíc je dôležitý materiál a veľkosť

Predtým, než začnete pracovné rukavice zháňať, je nevyhnutné vedieť, pri akej práci ich budete využívať. Pred ich použitím by ste sa mali dobre oboznámiť s tým, na aké činnosti sú rukavice určené a pred akými rizikami vás ochránia. Na priložených štítkoch nájdete odporúčané použitie, špecifikáciu odolnosti, certifikáciu a ďalšie dôležité informácie. Ak už viete, pri akej práci budete rukavice používať, zamerajte svoju pozornosť na ďalšie faktory, ktoré sú pre výber tých správnych rukavíc dôležité.

Pracovné rukavice sa líšia najmä materiálom, z ktorého sú vyrobené, a veľkosťou. V prípade materiálov treba zohľadniť nielen ich povrchovú úpravu, ale aj vnútornú stranu rukavíc. Najpoužívanejšími materiálmi sú bavlna, textílie, koža alebo zmesi PVC. Kožené rukavice majú odlišnú priedušnosť a odolnosť voči oderu podľa toho, z akého druhu kože sú vyrobené. Pracovné rukavice by mali ruke poskytovať dostatočný priestor na prirodzený pohyb. Vhodná rukavica by mala preto tesne priliehať k prstom i k dlani.

Pracovné rukavice vyberajte podľa typu vašej práce

Na trhu s ochrannými pomôckami existuje široká škála pracovných rukavíc, pričom každý typ má iné využitie a iné výhody. Najbežnejšími typmi sú kombinované, kožené, textilné, upratovacie či jednorazové rukavice. Existujú aj špecializované typy rukavíc, ktoré sa používajú v špecifických pracovných odvetviach. Takéto rukavice chránia proti porezaniu, odraniu, popáleniu, chladu, prepichnutiu, poliatiu chemickou látkou či elektrickému výboju.

V chemickom, farmaceutickom či sklárskom priemysle sa využívajú pracovné rukavice odolné voči chemikáliám. Strojári a pracovníci v kovovýrobe potrebujú rukavice, ktoré ich ochránia pred porezaním a odermi. Existujú dokonca aj špeciálne antivibračné rukavice vhodné na prácu s vibračnými zariadeniami, ktoré používajú najmä cestári.

Elektrikári potrebujú dielektrické rukavice, v hutníctve či automobilovej výrobe zas nájdu uplatnenie tepelne odolné alebo neoprénové rukavice. V potravinárstve sa využívajú kovové rukavice, pri práci v chlade potrebujete oteplené rukavice odolnú voči mrazu. V domácnosti alebo pri jemných prácach využijete textilné či jednorazové rukavice, ktoré vám zabezpečia voľnosť pohybu a pevnú motoriku rúk.

Zdroj obrázka: pixabay.com