Ako si správne vybrať stavebné náradie

Výber stavebného náradia

Miešačka Úspešnosť prác pri stavbe domu, hlavne v prípade ak prebieha svojpomocne, nezáleží len od správneho výberu stavebných materiálov, ale tiež od výberu potrebného stavebného náradia.

Mnoho spoločností ponúka svojim zákazníkom široký sortiment náradia od osvedčeného výrobcu, no napriek neľahkým úlohám pri výstavbe domu nám všetky nebudú treba. Preto si v prvom rade musíme zvážiť, aké stavebné náradie bude nevyhnutne potrebné počas všetkých procesov výstavby. Náradie môžeme samozrejme dokupovať priebežne, no vždy tak, aby sme ho v deň, keď ho budeme potrebovať mali nielen kúpené, ale aj odskúšané.

Dôležitým faktorom pri nákupe stavebného náradia je jeho správny výber. Tomu sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. Samozrejme sa nebudeme rozpisovať o kladivách, meracích pásmach, skrutkovačoch a podobne. Zoberieme si na mušku náradie, pri ktorom (z hľadiska použiteľnosti) sú dôležité základné charakteristiky a parametre. Dnes budeme vyberať dva druhy náradia na elektrický pohon, bez ktorých sa v procese stavby, ale tiež dokončovacích prác nezaobídeme. Vŕtačku a miešačku betónu.
 

Stavebná miešačka betónu
 

Bez tohto typu stavebného náradia sa ani v dnešných časoch pri stavbe domu prakticky nezaobídeme. V skutočnosti sa miešačky betónu volajú agregáty pre miešanie malty, no názov miešačka zľudovel už pred mnohými desaťročiami. Delíme ich na domáce a priemyselné modely. Samozrejme, pokiaľ ide o individuálnu výstavbu, bude pre nás priemyselný model  tohto stavebného náradia nepraktický, takže sa budeme venovať domácim modelom.

Všetky existujúce domáce miešačky betónu sa líšia nielen typom konštrukcie, ale tiež objemom nádoby na miešanie. Tá sa pohybuje od 25 litrov vyššie až po veľké miešačky betónu, kde sa na jedno „nahodenie“ dá namiešať až 0,5 tony betónu. Pri ich výbere musíme kalkulovať a zrátať si, na čo potrebujeme miešačku. Napríklad pri miešaní 200 l betónu musíme rátať s tým, že táto masa nám začne už po dvoch hodinách tuhnúť a my budeme v časovej tiesni, ak tento betón budeme používať len priebežne a nie naraz. Podobne je to však pri miešačkách betónu s malým objemom. Musíme si jasne definovať základné parametre a nevyberať si len podľa ceny a reklám. Okrem objemu je pre nás dôležitý systém hnacieho mechanizmu tohto stavebného náradia, ktorý vytvára rotačný pohyb. Volíme si po dôkladnom rozhovore s odborníkmi efektívne varianty. Dnes sú populárne koronárne (vencové) hnacie jednotky, ktoré môžu byť vyrobené dokonca z plastu (je oveľa menej hlučnejší, ako kovová jednotka). No využíva sa len pri miešačkách s menším objemom.


Chcete si kúpiť kvalitné náradie? Navštívte niektorú z firiem v katalógu firiem a spoločností na stavebnom portáli Stavebnik.sk vo vašom okolí. Zoznam firiem a predajní nájdete v sekcii Náradie a nástroje
Na stránkach portálu nájdete aj možnosť zaslať stavebným firmám cenové dopyty na vypracovanie cenovej ponuky na tovar či stavebné práce.

 

Vŕtačka
 

Vŕtačku okrem vŕtania otvorov môžeme tiež využiť, ako skrutkovač, frézku a podobne. Preto je nevyhnutné, aby sme kúpili takú, ktorú môžeme využiť na veľké množstvo stavebných prác. Napríklad montáž sadrokartónu, upevňovacích líšt, obkladov stien, tepelných izolácií, ale tiež napríklad na montáž nábytku, kde to v móde „skrutkovač“ pôjde s vŕtačkou oveľa komfortnejšie, ako klasicky ručne. Ako si teda vybrať?

Najdôležitejšími údajmi pri vŕtačke je jej výkon – resp. otáčky a krútiaci moment. Pre vnútorné práce a jednoduché činnosti postačuje síce krútiaci moment 10 – 15 Nm, na stavebné práce však budeme potrebovať profesionálnejšie stavebné náradievŕtačku s krútiacim momentom, ktorý dosahuje 130 Nm. Jedine tak budeme môcť bez námahy vŕtať do kovu, používať príklep do betónových panelov a podobne. Rovnaký prístup musíme mať k otáčkam. Na zakrútenie skrutky do dreva, hmoždinky či kovu nám síce postačí 400 – 500 ot/min, pre stavebné práce je nevyhnutná vŕtačka s nie menej, ako 1200 ot/min a s možnosťou ich nastavenia. Takéto vŕtačky sa radia medzi profesionálne stavebné náradie a sú samozrejme drahšie, ako bežné domáce, ktoré sa dajú kúpiť v hypermarketoch. No ich úloha je počas stavby veľmi podstatná. Preto sa neoplatí šetriť.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené takzvané aku-vŕtačky, ktoré majú nabíjacie batérie. Patria medzi nabíjateľné stavebné náradie. Ich batérie delíme na nikel –metal -hydridové, nikel -kadmiové a lítium -iónové. Pre domácnosť sa najviac používajú nikel -kadmiové. Tieto batérie sú schopné vydržať 1000 cyklov nabitia – vybitia, kým nikel –metal –hydridové len polovicu, čiže 500 nabití –vybití. Stavbári si však najčastejšie vyberajú lítium –iónové batérie. Aj kvôli tomu, že sú silnejšie než ich náprotivky a  nemajú "pamäťový efekt", t.j. nedochádza k strate kapacity pri ich čiastočnom vybití. Patria tiež k najšetrnejším  k životnému prostrediu.

Modely pre domácnosť sú vybavené batériami na 9,6 – 14,4V, no profesionálne stavebné náradie s nabíjaním, medzi ktoré patrí aj vŕtačka, majú batérie s napätím 18V.


Prečítajte si aj ďalší článok s témou stavby a kutilstva Lepiaca pištoľ a sponkovačka

Foto: samdelay.com, erento.com
(i.n.)